Safari

lwy na safari w Masai MaraSafari to dawniej długa wyprawa myśliwska lub podróż karawaną w Afryce Wschodniej. Etymologicznie słowo „safari” wywodzi się z języka Swahili w którym oznacza długą podróż. Źródłosłów safari to arabskie (سفرية) safarīyah znaczące po prostu podróż.

W nowożytnym znaczeniu słowo safari po raz pierwszy użył Sir Richard Francis Burton – znany angielski podróżnik (ok. roku 1850).

Wyjazdy safari

We współczesnych czasach wraz z rozwojem globalnej turystyki, terminem tym określa się formę zorganizowanego wypoczynku i rekreacji poprzez podziwianie i fotografowanie naturalnej przyrody, a zwłaszcza świata zwierząt. Wyjazdy na safari są obecnie bardzo popularne, szczególnie wśród osób fotografujących, obserwatorów ptaków i miłośników podróży i przygody.
Większość z nich odbywa się w słynnych parkach narodowych takich jak Serengeti, Ngorongoro, Masai Mara, Nakuru i inne.

Tańsze bilety lotnicze z Europy do Kenii, Tanzanii, RPA i innych krajów zwiększyły dostępność tych krajów i wpłynęły na spopularyzowanie wyjazdów.

Inny rodzaj safari to oglądanie zwierząt, w tym zwierząt egzotycznych w specjalnych parkach w których zwierzęta mieszkają na dużych otwartych przestrzeniach. Obecnie to również popularna forma rozrywki i spędzania czasu z dziećmi w tzw. parkach safari. Park safari to rodzaj ogrodu zoologicznego. W przeciwieństwie do ogrodu zoologicznego, zwierzęta nie są umieszczone w klatkach, lecz poruszają się swobodnie w wydzielonych dla nich strefach. Goście, będąc w samochodzie lub autobusie, oglądają przedstawicieli różnych gatunków z bliska. W Polsce mamy kilka takich parków, można je spotkać również w innych krajach Europy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


+ 1 = cztery

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>